Vyhledat
  • anemaryfashion

STRIPES: Ako ma uchvátilo plisé

Gro kolekcie Stripes tvoria plisované modely. Čaro plisovania musí objaviť každý po svojom, no pre mňa je to technika akéhosi rádu, usporiadania. Zvlášť mám rada naplisovaný ľahký materiál ako šifón či mušelín. Plisovanie je očarujúce v pohybe, ale aj staticky. Mňa táto technika doslova upokojuje.

Plisovanie nie je žiadna novo vymyslená technika. Prvýkrát som sa plisovaniu venovala a zaujímala sa oň pri svojej diplomovej práci pred štyrmi rokmi. Vtedy som navštevovala múzeá a dychtivo pátrala po tejto harmonickej technike. Áno, hlavne naše nádherné bohatstvo krojov sa často spája s plisovaním a ja som sa zamerala na oblasť šarišského regiónu. Nakoniec som však v diplomovke plisovanie nepoužila, keďže som svadobné modely tvorila z hodvábu, na ktorom plisovanie nie je trvácne. Plisovanie vydrží iba na polyesterových materiáloch. A tak vo mne ostalo driemať až doteraz.

V kolekcii Stripes nájdete rôzne naplisované kúsky – šaty, sukne, nohavice, blúzky. Presný strihový plán je súčasťou tvorby. Všetko je potrebné prepočítať do najmenších detailov, aby kúzlo plisovania, keď sa z rovnej látky stáva hra pruhov, bolo dokonalé. Naplisovaný materiál sa musí správne vystrihnúť, to dáva základný kameň plisovaného odevu. Nemenej dôležité je šitie, ktoré musí dokonale sedieť.

S plisovaním sa však roztrhlo vrece a môžete ho nájsť v rôznych módnych reťazcoch. Plisovanie v obchodoch je výlučne strojové. Dokonca je už možné kúpiť aj plisovanú metráž, čo ale často nezodpovedá kvalitnému plisé. Ja som pre svoje modely zvolila ručné plisovanie od slovenských dodávateľov. Jeho pridaná hodnota je v precíznej ručnej práci. Ako som už spomínala, naši predkovia svoje slávnostné oblečenie často plisovali. Aj oni používali iba vytrvalú ručnú prácu, a to zďaleka nemali parné stroje, ktoré sú dnes nevyhnutné aj pri ručnom plisovaní. V minulosti používali namiesto pary, napríklad teplý chlieb.

V kolekcii kombinujem rôzne modely. Keď sa v mojej mysli rodili jednotlivé kúsky, tak som si predstavovala, ako budú nosené. Ako si mladá dievčina zoberie na párty legíny s crop topom. Ako si sebavedomá žena na spoločenskú príležitosť oblečie dlhé bordové šaty s vysokými rázporkami, ktoré však nebudú prvoplánovo odhaľovať jej krásne nohy. Aj keď o tom ich nositeľka vie, nechá ich pod rúškom tajomstva, zahalené len priesvitnými plisovanými dielmi, ktoré sú vložené do pása. Ako si štýlová fashionistka nahodí široké plisované nohavice alebo sa rozhodne pre dlhú staroružovú sukňu.

Ako sa mama dvoch detí cíti pohodlne v pruhovaných šatách, ktoré majú tak hravé odopínateľné cípy, že sa s nimi vyhrajú aj deti, keď čakajú na chodbe u lekára. Ako si družičky zvolia na svadbu namiesto otrepaných tutu sukní, bohaté taftové sukne do polky lýtok a decentne tak doplnia nevestu. Ako si pani do kancelárie oblečie namiesto kostýmčeka moje čierne dvojšaty s opaskom a každému, kto sa s ňou stretne, dá do hlavy chrobáka, ako je ten golier ukrytý vo vnútri.

Podľa môjho názoru je plisovanie dokonale nadčasová a rafinovaná technika. Stačí ju len správne použiť. :)


Photo: Kristína Brezinová Rídekyová Dress: Anemary fashion Model: Marianna Lörinczová Muah: Natália Bartová Accesories: Šik in the City a bazu/Zuzana Barčáková Car: electric MINI Cooper5 zobrazení

anemary fashion |  modna tvorba | Slovensko

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now