top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraanemaryfashion

RÝCHLA verzus POMALÁ MÓDA

Určite ste sa už niekedy stretli s pojmom „rýchla či pomalá móda“.

Aby som Vám priblížila pojem rýchla móda alebo "fast fashion", pomôžem si krátkou identifikáciou rýchlej módy podľa stránky ecohero.sk:


· Ponúka tisíce štýlov najnovších trendov.

· Má nový tovar na sklade každých pár dní či týždňov, módny cyklus má cca 52 ročných období.

· Používa lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje degradáciu oblečenia po niekoľkých praniach.

· Oblečenie je vyrobené v krajinách s najlacnejšou pracovnou silou.

· Dodávateľský reťazec je tak komplexný a netransparentný, a teda je ťažké vidieť kto sú jeho subdodávatelia a kto oblečenie vyrobil.

Určite to poznáte. Plný šatník nepotrebných a často málo kvalitných kúskov oblečenia, ktoré často krát nie sú ani zdravé pre naše telo. V dnešnej dobe si veľa ľudí dáva pozor na kvalitnú stravu, no zabúda na to, že koža je najväčší orgán ľudského tela. Aby obchodné reťazce ponúkali nové a nové kúsky oblečenia každých pár dní či týždňov, potrebujú vyrobiť obrovské množstvo textílií. Aby čo najskôr vypestovali napríklad bavlnu, potrebujú množstvo vody a pesticídov. Nehovoriac o ďalších negatívach, ako sú neľudské podmienky pracujúcich, znečisťovanie životného prostredia a mnohé iné faktory, ktoré prináša rýchla móda. Viac v článku: https://ecohero.sk/rychla-moda/


Protipólom rýchlej módy je móda pomalá. Nie však doslovne. :)

Je na čase spomaliť,“ hovorí propagátorka udržateľnej módy Kate Fletcher, „Musíme zvážiť skutočné náklady, ktoré platíme, keď preferujeme kvantitu nad kvalitou.“ https://www.komunalniekologie.cz/info/co-je-slow-fashion-tzv-pomala-moda


Pomalá móda nie je výstrelok doby, módny trend ani nič podobné. Je to uvedomelý krok vpred. Skutočne potrebujeme všetko to oblečenie čo máme? Potrebujeme 10 nekvalitných tričiek za 5 eur na jednu letnú sezónu? Myslím, že sa ešte všetci máme čo učiť, aby sme pochopili význam pomalej módy. Oblečenie je bezpochyby nevyhnutnou súčasťou našich životov. Už keď sa človek narodí, oblečú ho. Áno, oblečenie napĺňa naše potreby, vyjadruje naše emócie, hovorí za nás. Preto by sme nemali byť k tejto problematike ľahostajný. Nie je márny výrok: Šaty robia človeka.


Chcem Vám predstaviť alternatívu. Možno ste už postrehli aktuálny pojem „kapsulový šatník“. Viac o kapsulovom šatníku Vám napíšem v ďalšom článku. :))


227 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page